Tijdens het symposium ‘(H)erkenning is de eerste stap’ over verslaving op dinsdag 14 mei 2013 voorspelde dr. Patrick J. Carnes een mogelijke pandemie van seksproblematiek.
Fotocredits: Walt Stoneburner (cc)
“De grootste seksuele verandering in de geschiedenis van onze soort is op het moment gaande en wij zitten daar middenin”, aldus Carnes. ”Er is een generatie op komst die heel anders tegen seks aankijkt en met seks omgaat”.
Hij beschreef – zonder daaraan een waardeoordeel te verbinden – de veelvuldige blootstelling aan seksueel getinte beelden en berichtgeving in onze maatschappij; door de komst van internet en sociale media soms al op jonge leeftijd. Zo zijn er in de Verenigde Staten meer dan 400 miljoen pornografische webpagina’s. In Nederland zijn dit er ongeveer 1,9 miljoen, maar wanneer je alle pagina’s in Europa optelt, ontloopt dit de VS nauwelijks.
Deze steeds massalere beschikbaarheid van pornografie hoeft niet bij iedereen tot verslavingsproblematiek te leiden, maar de kans daarop wordt daarmee wel groter bij de 8 tot 10% van de bevolking die daar genetische aanleg voor heeft, aldus Carnes.
Carnes presenteerde een nieuwe behandeling bij seksverslaving die vanaf deze zomer door verslavingskliniek SolutionS in ons land wordt geïntroduceerd. Deze zogenoemde taakgerichte behandeling is wetenschappelijk onderbouwd en gaat uit van een proces van twaalf stappen en dertig taken, verdeeld over drie fases.
Verslaving is een hersenziekte die in verband staat met het beloningssysteem, geheugen en herhaling. Ons brein reageert op lonend gedrag of een lonend middel door een stijging van het dopamineniveau. Dopamine is een neurotransmitter die de mens een goed gevoel geeft. Bij een verslaving gaat het niet zozeer om het specifieke gedrag of middel dat het beloningsysteem op gang brengt, maar om een verstoring van dat beloningsysteem en de gerelateerde verbindingen in het brein.
Bij seksverslaving gaat het zodoende ook niet zozeer om ‘de daad’ zelf, maar vooral om het proces dat daar uiteindelijk toe leidt en het gevoel dat het oproept. Via de nieuwe taakgerichte behandeling wordt de patiënt aangeleerd dit gedrag te normaliseren en zo de schadelijke effecten van zijn of haar afhankelijkheid in te dammen en een nieuw pad van verandering en gezonde intimiteit en verbinding in te slaan.
Het symposium werd georganiseerd door Benecke, in opdracht van verslavingszorginstelling SolutionS , in het World Fashion Centre in Amsterdam voor ruim 200 psychologen, psychiaters, huisartsen en bedrijfsartsen.
‘Scherpe toename seksverslaving’ – goo.gl/SKWGj – #seks, #verslaving,
— Gezondheidskrant (@Gezondheidskrnt) 15 mei 2013